דף הבית » מאמרים » בטיחות אש על פי חוק – מהו הסטנדרט בכיבוי אש?!

בטיחות אש על פי חוק – מהו הסטנדרט בכיבוי אש?!

חוק הרשות הארצית לכבאות והצלה מפרט את כל הסטנדרטים הדרושים עבור כיבוי אש בישראל. מטרת החוק היא להסדיר את קיומם של שירותי כבאות והצלה במדינה, אך אי אפשר להתעלם מהאופן בו הוא משפיע על לקוחות במגזר הפרטי, העסקי והציבורי. היכרות עם הסטנדרט בכיבוי אש אחראית על הצלת חיי אדם ורכוש, הגברת המודעות, כיבוי דליקות ושריפות ומניעת נזקים בלתי הפיכים למבנים.

הסטנדרט המקובל בכיבוי אש רלוונטי בעיקר לגבי כל האמצעים והאביזרים המיועדים לבטיחות אש והצלה. אמצעים אלו מותקנים בנכסים בדרך קבע או באופן ארעי והם מיועדים להשגת מטרות מגוונות. מלבד מניעת דליקות והתפשטותן, הסטנדרט המקובל בוחן האם האמצעים מאפשרים מילוט וחילוץ לכודים, עוזרים ביצירת דרכי תקשורת עם רשויות הכיבוי ומספקים את כל הצורך הנדרש לביצוע פעולות כיבוי והצלה.

האחריות על בטיחות באש

האחריות לקיום הוראות בטיחות אש והצלה חלה על בעל הנכס ועל המחזיק בו. מהבחינה הזו, גם אדם העוסק בתחזוקת שטחים משותפים בנכס הוא לצורך העניין זה שמוטלת עליו האחריות לדאוג לבטיחות באש.

האחראי חייב למלא אחר כל הוראות החוק ולוודא עמידה בסטנדרטים ובקריטריונים המקובלים. עליו להחזיק אמצעי בטיחות אש והצלה במצב תקין ולהקפיד על אחזקה שוטפת. מעבר לכך, קיימות דרישות כיבוי אש אליהן יש פתרונות שונים. האחראי על בטיחות באש יכול להתייעץ עם יועץ בטיחות ולערב גם ממונה בטיחות בעבודה. עליו להכיר את כל הדגשים השונים של בטיחות וגיהות ולשלב בין מערכות גילוי וכיבוי אש אוטומטיות כמו גלאי עשן או ספרינקלרים, לבין מערכות בטיחות מתקדמות של אבקה יבשה, כיבוי בקצף וציוד כיבוי אש מיטלטל.

תפקידם של ארגוני החירום

המלחמה בשריפות ובהתפשטות אש בלתי מבוקרת מבוצעת בישראל ובמדינות נוספות על ידי ארגוני חירום מיוחדים. הארגון הנקרא מכבי אש פועל בכל רחבי הארץ ומתמחה בפעולות חילוץ והצלת לכודים. הכבאים השייכים למכבי אש נעזרים במשאיות ייעודיות וזרנוקי מים עוצמתיים. הם גם משתמשים בסולמות כדי להגיע לאיזורים גבוהים ולרשותם ארגז כלים מגוון הכולל גרזן דו ידני לפינוי מכשולים, מסורים חשמליים, ערכות חילוץ, כריות אוויר ועוד.

הרשות הארצית לכבאות והצלה כפופה להוראות החוק ולסטנדרטים המופיעים בו, אך היא לא היחידה שנדרשת להפעיל שיקול דעת. כל אזרח בישראל חייב להקפיד על עמידה בקריטריונים ולהיערך עם ציוד אש המתאים לסוג המבנה בו הוא נמצא. החוק מתייחס למבנים משותפים או ציבוריים, אך הוא יכול להציל חיים ולמנוע נזקים גם בבתים פרטיים, דירות וכמובן משרדים, מחסנים או לחילופין שטחים חקלאיים.

אנו בחברת רוטק פרויקטים מתמחים בהתאמת פתרונות לדרישות החוק והרשויות. נציגינו מזמינים אתכם לתאם פגישת ייעוץ ללא התחייבות ולשמוע על כל הסטנדרטים החדשים הקיימים בתחום של כיבוי אש.

לקבלת הצעה ראשונית וקביעת פגישה
התקשרו אלינו כבר עכשיו!!